Poloha
Rozhledna se nachází na hoře Smrk. Smrk je s výškou 1124 metrů nad mořem nejvyšší horou Smrčské hornatiny a zároveň také české části Jizerských hor. Odedávna se zde stýkaly hranice tří zemských celků: Čech, Lužice a Slezska. Dnes je zde pěší hraniční přechod do Polska. Polský vrchol Smrek má výšku 1123 metrů nad mořem a leží těsně za česko-polskou hranicí. Na jižních svazích hory pramení řeka Jizera a nedaleko vrcholu, na západním svahu hory, leží přírodní památka Klečoviště na Smrku.
Popis rozhledny
Rozhledna má pět vyhlídkových plošin, první se nachází ve výšce 5,2 metrů nad terénem, další čtyři jsou od sebe vždy po 5 metrech, Poslední - hlavní - plošina je ve výšce 30,2 metru. Na rozhlednu vede celkem 168 schodů. Její celková výška je 35 metrů.
Architektonické řešení
Prvotní myšlenka pro architektonické řešení rozhledny vychází z přírody. Chtěla jsem použít motiv listu, jako slupku, která by chránila rozhlednu před silným větrem. Tvar listu je zde naznačen pomocí ocelových táhel, které vynašejí jednotlivé podpory pro nosnou konstrukci podest. Hlavní vyhlídková podesta je vykonzolovaná opačným směrem a tvoří optické vyvážení celkové konstrukce.
Hlavním materiál konstrukce je ocel. Tento materiál jsem si zvolila díky jeho snadnému tvarování, ktery je pro tuto konstukci zásadní. Ocel působí dynamicky a je v kontrastu s pevným, mohutným betonovým pilířem, na němž je lehká ocelová konstrukce zavěšena. Dominantou konstrukce je vnější zábradlí. Nosná konstrukce je tvořena opět z oceli a výplň je z barveného skla.
Barva je záměrně zvolena modrá, protozě působí chladným dojmem, který odpovída umístění na horách. Dalším důvodem, proč jsem zvolila modrou barvu je, že rozhledna se tyčí vysoko k nebi. Cesta k hlavní vyhlídkové plošině se obtáčí kolem betonového pilíře. Jednotlivé vyhlídkové plošiny těsně kopirují tvar listu a tím vznikají různě velké segmenty oblouku. Každá podesta má jinou šířku. První a poslední rameno schodiště v půdoryse tvoří kříž, který symbolizuje najvyšší vrchol Jizerských hor.
Konstrukční řešení
Hlavním nosným prvkem konstrukce rozhledny je masivní železobetonový sloup s plným čtvercovým průřezem o hraně 1500 mm. Výška slopu je 35 000 mm. Při postupné betonáži jsou do sloupu zabudované ocelové konzolky, vždy v příslušné úrovni daných podest, na které jsou postupně navařovány ocelove duté trubky MSH 500x300x12,5 mm, které tvoří nosnou konstrukci jednotlivých podest. Tyto ocelové trubky jsou v místě největšího rozpětí vynášeny ocelovým profilem stejného průřezu. Tento profil má natolik mohutný průřez, že je schopno přenášet nejenom tlak (jak jsem původně uvažovala), ale také tah.
Nosná konstrukce jednotlivých podest je tvořena pomocí přesně tvarovaného ocelového profilu MSH 250x100x12,5 mm. Konstrukce podesty je ještě doplněna o ztužující prvky s profilem MSH 160x90x8 mm a TR 108/28. Nášlapnou vrstvu tvoří pororošt s oky 33,3x33,3 mm, pororošt bude díky specifickému tvaru jednotlivých podest vyroben na míru. Kotvení pororoštu k nosné konstrukci je patrné z uvedeného detailu.
Konstrukce schodiště je tvořena pomocí nosných schodnic s profilem MSH 250x100x12,5 mm ke schodnici v místě stupňů navařeny profily L 55x55x7 mm na něž jsou pomocí tvarové spony a upínky připevněny jednotlivé pororoštové stupně. Konstrukce rozhledny je založena na masavní betonové desce tl. 2 000 mm. Tato deska je ještě ukotvena pomocí 8 hloubkových pilot.